
Leta 2019 sem imel priložnost videti The Dublin Legends v Münchnu (koncertopis), ko so nastopili v eni izmed cerkva. Čeprav so godci poskrbeli za čudovit večer, poln nepozabnih melodij, si zaradi očitnega nisem predstavljal, da jih bom še kdaj videl v živo. Pa vendar, usoda je imela drugačne načrte in The Dublin Legends so se ponovno vrnili – tokrat v Slovenijo. Natančneje v Kranj, kjer so natanko 16 let po smrti legendarnega soustanovitelja The Dubliners, Ronnieja Drewa, nastopili v prelepem okolju gradu Khiselstein. Ta koncert je bil tudi uresničitev nekaterih želja s takratnega klepeta (TUKAJ); nadaljevati z nastopanjem, po sreči kdaj tudi poleti v Sloveniji.
O koncertu
Nastop se je začel ob 21.00, ko je dobrih 500 obiskovalcev napolnilo prizorišče. Razgibano staro grajsko dvorišče je bilo popolna kulisa za večer, ki nas je popeljal v samo srce irske glasbe. Skupaj več kot dvourni koncert je bil razdeljen na dva dela, med katerima je bil polurni odmor. Gospodje so že z instrumentalnim uvodom so napovedali, da nas čaka poseben večer. Sledila je ‘Galway Races’, ki govori o znanem konjskem derbiju, njej pa ‘Black Velvet Band’ in ‘Banks of the Roses’. Izvedbo verjetno največje uspešnice The Dubliners, kultne ‘Seven Drunken Nights’, so Legends začeli s poklonom pokojnemu Dublinčanu Ronnieju Drewu. “Ronnie je zase pravil, da normalno ni pil, ko pa je pil, ni pil normalno,” je prisotne podučil pevec Paul Watchorn, kar je bila le ena od značilnih irskih šal tega večera.
Med nastopom je izstopala tudi Seanova solo točka, kjer nam je slednji pokazal svoje mojstrstvo liltinga. Tradicionalne tehnike petja, kjer pevec brez besed, z uporabo zlogov, poje melodijo instrumentalne skladbe. In to pri skorajšnjih 84-ih letih! Sledili sta pesmi ‘Fields of Athenry’ in ‘Home Boys Home’, njima pa še Gerryjev solo nastop. Prvi del koncerta je zaključila ‘Fiddler’s Dream’, s katero se je bend poklonil še enemu članu The Dubliners, pokojnemu Barneyju McKennu.
Drugi del koncerta je začela nekoliko počasnejša ‘Spanish Lady’, ki sta ji je sledili ‘Finnegan’s Wake’ in ‘Mountain Dew’. Nastopajočim se je kasneje na odru pridružil še Seanov sin, ki je prevzel del pevskih dolžnosti. Med drugi tudi pri ‘A Rainy Night in Soho’. Poklonu nedavno preminulemu pevcu zasedbe The Pogues, Shanu MacGowanu. Preostanek večera, kar je vključevalo tudi dodatek, je bil posvečen ostalim klasikam, kot so ‘Dirty Old Town’, ‘The Irish Rover’, ‘Whiskey in the Jar’, ‘The Wild Rover’ in ‘Molly Malone’.
The Dublin Legends so s svojim nastopom dokazali, da niso le skupina glasbenikov, temveč pravi varuhi tradicije, ki ohranjajo irsko glasbeno dediščino. Poleg tega so pokazali, da povpraševanje po tovrstni glasbi ostaja močno, kar daje upanje, da bomo v prihodnosti deležni še več tovrstnih koncertov.
Foto: Patricija Ostrožnik Zupančič