Založba Matrix Music Arhiv, ki skrbi za reizdaje pomembnih albumov s področja nekdanje skupne države, bo po dveh letošnjih reizdajah ( ‘La Femme’ skupine Karlowy Vary in ‘Ogolelo mesto’ skupine Borghesia) na vinilu ponovno izdala drugi album skupine Videosex, ene od legendarnih skupin iz 80-let, z naslovom ‘Lacrimae Christi’. Ta njihov album iz leta 1985, ki je sledil revolucionarnemu prvencu iz leta 1984, je zdaj prvič ugledal mednarodno izdajo. Zanjo so remasterirali izvirne posnetke, ki so zdaj na voljo na 180-gramskem barvnem vinilu.
Skupina Videosex je bila bila ustanovljena leta 1982 v Ljubljani. V njej so bili Anja Rupel (vokali), Janez Križaj (bas kitara), Iztok Turk (bobni), Matjaž Kosi (klaviature) in Nina Sever (klaviature). Skupina je kmalu bila deležna vsesplošne pozornosti po celi nekdanji Jugoslaviji, s prvim albumom ‘Videosex ’84′ iz leta 1984 pa se je njihova veljava le še okrepila. V naslednjih letih so ustvarili številne uspešnice, nastopali na velikih in številnih koncertih ter se pojavljali v pomembnih televizijskih oddajah in terminih. Skupina se je razšla leta 1992, ko se je Anja Rupel odločila za samostojno glasbeno pot.
Zgodovina skupine Videosex (1982 – 1992)
Skupina je bila ustanovljena leta 1982, vendar zasedba ustalila šele leta 1983, ko so klaviaturist Matjaž Kosi, nekdanji član rock skupine Martin Krpan, bobnar Iztok Turk, nekdanji član punk/novovalovskih skupin Kuzle in Otroci socializma, bas kitarist Janez Križaj, tudi nekdanji član skupine Otroci socializma, pa je v skupino povabil klaviaturistko Nino Sever in vokalistko Anjo Rupel. Anja, hčerka pevke Sonje Berce, je bila takrat srednješolka in razen petja v otroških pevskih zborih in učenja flavte v glasbeni šoli ni imela glasbenih izkušenj. Idejo za ime skupine sta podala Turk in Dejan Knez (Laibach). Ime Anji sprva ni bilo všeč, zato je v strahu pred odzivom svojih staršev predlagala ime Rafael.
Debitantski nastop je skupina imela v beograjskem Študentskem kulturnem centru, ko je nastopila z Otroci socializma in Katarino II. Njihov prvi nastop na večjem prizorišču je bil septembra 1983 na festivalu Novi rock v znamenitih ljubljanskih Križankah. Skupina je kmalu pridobila zveste oboževalce s svojim synth-pop zvokom in trendovsko vizualno podobo. Konec leta 1983 so izdali svoj debitantski 7-palčni singel, ki vključuje pesmi ‘Moja mama’ in ‘Kako bih volio da si tu’; za slednjo je vokal prispeval Iztok Turk.
Marca 1984 je skupina pri državni založbi ZKP RTVLJ izdala svoj prvi album, imenovan preprosto ‘Videosex ’84’. Album je vključeval prvo večjo uspešnico skupine ‘Detektivska priča’, pesem z besedilom o detektivih, ki iščejo serijsko morilko. Na albumu sta bili tudi pesmi ‘Ana’ in ‘Neonska reklama’ in nekaj inštrumentalnih skladb. Album jim je prinesel izjemno medijsko pozornost po celotni nekdanji skupni državi, del tiska pa je Anjo Rupel označil za seks simbol. Po izidu albuma je skupino zapustil Matjaž Kosi, ki je potem ustanovil pop zasedbo Moulin Rouge. Videosex je nadaljeval kot štiričlanska zasedba, tudi na nastopu na festivalu YU Rock Moment v Zagrebu. Jeseni 1984 so nastopili na festivalu MESAM in igrali kod predskupina zasedbe Parni Valjak na njihovi veliki turneji.
Marca 1985 je skupina Videosex izdala svoj drugi album, ‘Lacrimae Christi’ (latinsko ‘Kristusove solze’). Naslovna skladba je predelava skladbe nemškega skladatelja Carla Bohma. Na albumu je kot gost nastopil klaviaturist Laza Ristovski (Bijelo Dugme). B-stran plošče je posneta v takrat aktualnem pop stilu z elementi swing-jazza. Pesmi ‘Sivi dan’ in ‘Tko je zgazio gospođu mjesec’ sta postali veliki uspešnici. V primerjavi s prvim albumom je bila produkcija albuma ‘Lacrimae Christi’ vrhunska, saj so uporaili najsodobnejšo tehniko snemanja in komponiranja (ravno takrat so bili na voljo prvi semplerji, sekvencerji in računalniki za komponiranje glasbe). Po izidu albuma je skupino zapustila klaviaturistka Nina Sever. Istega leta je Anja Rupel sodelovala pri projektu YU Rock Misija, ki je bila jugoslovanski prispevek k Live Aidu, Videosex pa je nastopil na vzporednem dobrodelnem koncertu na stadionu Crvena zvezda v Beogradu.
Naslednji projekt skupine je bil mini album ‘Svet je zopet mlad’, na katerem so obdelali slovenske pop evergreene iz 60. let. Na snemanju so sodelovali bobnar Dadi Krašnar (Miladojka Youneed), klaviaturist Andrija Pušić (Na Lepem Prijazni) in Orkester nacionalne TV. Album je izšel leta 1987, na njem pa so se nahajale uspešnice ‘Orion’ (v originalu Katja Levstik), ‘Vozi me vlak v daljave’ (v originalu Beti Jurković) in ‘Zemlja pleše’. Leta 1987 je Anja Rupel zaigrala v filmu Francija Slaka ‘Hudodelci’, leta 1988 pa je gostovala na albumu skupine Laibach “Let It Be”, kjer je posnela glavni vokal za njihovo izvedbo ‘Across the Universe’ (The Beatles). Pojavila se je tudi v videospotu za to pesem, ki se je uvrstil na sezname predvajanj velikih svetovnih TV postaj, vključno z MTV.
Leta 1988 se je v skupino vrnila Nina Sever, Križaj pa je zapustil skupino, a je nadaljeval delo kot njihov producent. Leta 1990 je Anja Rupel ponovno sodelovala z Laibach – odpela je verzijo skladbe zsedbe The Rolling Stones “Sympathy for the Devil”. Leta 1991 je skupina izdala zadnji studijski album “Ljubi in sovraži”. Pri snemanju albuma so sodelovali številni gostujoči glasbeniki: Dadi Krašnar, Andrija Pušić, bobnar Ratko Divjak, bas kitarist Jani Hace, kitarist in tolkalist Boris Romih, saksofonist Mario Marolt in drugi. Leto po izidu albuma, 1992, pa se je skupina razšla.
Po koncu
Po razpadu skupine Videosex je Anja nadaljevala kariero kot samostojna izvajalka. Posnela je sedem samostojnih albumov. Vodila je tudi več televizijskih in radijskih glasbenih oddaj.
Tako Turk kot Križaj sta se posvetila glasbeni produkciji. Turk je produciral zgodnje albume skupine Laibach, medtem ko je Križaj produciral večinoma albume mainstream izvajalcev iz Slovenije in Hrvaške. Leta 1998 je Turk ustanovil skupino Rotor, ki je izdala dva albuma.
Nina Sever je nato poučevala kot profesorica klavirja, kasneje pa je delala v glasbeni industriji.
Leta 1997 je izšel kompilacijski album ‘Arhiv’. Album je vseboval pesmi z vseh štirih studijskih albumov, poleg osmih še neobjavljenih skladb. Neobjavljene pesmi so bile posnete v desetih letih kariere skupine, a so ostale neizdane, saj člani niso bili zadovoljni z njimi.
Leta 1996 je srbska punk rock skupina Goblini obdelala pesem ‘Kako bih volio da si tu’, ki je bila objavljena na njihovem albumu ‘U magnovenju’. Leta 2003 je hrvaška pop skupina E.N.I. posnela priredbo pesmi ‘Ti si moja roža’, ki je izšla na njihovem albumu ‘Da Capo’.
Leta 2006 je bila pesem ‘Detektivska priča’ na 57. mestu lestvice 100 najboljših jugoslovanskih pesmi vseh časov (Radio B92). Leta 2015 je bil album ‘Videosex’ ’84’ uvrščen na 58. mesto na seznamu 100 največjih jugoslovanskih albumov na lestvici hrvaške izdaje revije Rolling Stone. Album je nato leta 2019 izšel na vinilu za mednarodni trg pri nizozemski založbi Rush Hour.
Člani skupine:
Matjaž Kosi – klaviature (1982–1984)
Janez Križaj – bas kitara, programiranje (1982–1989)
Anja Rupel – vokal, flavta (1983–1992)
Nina Sever – klaviature (1983–1985; 1988–1992)
Iztok Turk – bobni, programiranje (1982–1992)